ESTAM Projeleri
Devam Eden Projeler
1 Aralık, 2017

Detay

İskeleden başlayarak sahil boyunca rekreasyon alanları, bisiklet yolları ve yaya aksları düzenlenerek Eyüpsultan sahilinin kesintisiz olarak kullanılabilirliğinin sağlanması hedeflenmektedir. Haliç’in iki kıyısı arasındaki bağlantının sandal ile güçlendirilmesi öngörülmektedir.

Deckler Uygulama Projesi tamamlanarak uygulanmak üzere Yapı İşleri Müdürlüğüne iletilmiştir. Eyüpsultan Etabı inşaat ihalesi hazırlık süreci devam etmektedir.

HALİÇ KENARI YÜRÜYÜŞ YOLLARI FİKİR PROJESİ (DECKLER PROJESİ)

Proje alanı Karaköy Salı Pazarı’ndan Sütlüce Sünnet Köprüsü’ne kadar Haliç Sahil bandı üzerinde konumlanmış olup yaklaşık 8 km uzunluktadır.

Proje kapsamında;

Salı Pazarı-Karaköy Rıhtım Projesi,

Karaköy Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Projesi,

Karaköy Şehir Hatları Vapur İskelesi Projesi,

Perşembe Pazarı Yenileme Projesi,

Tüp Geçit Projesi,

Haliç Tersane Projesi Su Sporları Merkezi Projesi

projeye entegre edilerek, Koç Müzesi ve Haliç Kongre Merkezi mevcut yerlerinde korunarak, Haliç kıyısı boyunca yürüyüş yolları planlanmıştır.

Bu doğrultuda alanda yaya kullanımını öne çıkaran yaklaşımlar belirlenmiş, yeşil alanlar çoğaltılmış, yaya aksları düşünülmüş, yeşil alanla bütünleşen kıyı yürüyüş yolları yapılarak kıyı şeridi planlanmış; yaya platformları, manzara seyir terasları, dinlenme alanları tasarlanmış, bisikletli kullanım güzergâhları geliştirilmiştir.

Böylelikle tarihi değerlerin yaşatılması, kültürel turizme katkı sağlaması, kente kaybettiği değerin kazanılması gibi amaçların yanında; proje ile kentlinin kıyı kullanımının artması da sağlanmış olacaktır.