Kente Yönelik Projeler
Mahalleler
  • Yeşilpınar
Devam Eden Projeler
25 Eylül, 2017

Detay

Girne Caddesi, Eyüp’ün Yeşilpınar Mahallesinde bulunan 1800 metre uzunluğunda bir caddedir. Alanda, cadde ve caddeye bağlanan sokak girişlerine geometrik düzenlemeler yapılması planlanmaktadır. Araç yolunun genişliği ve şerit düzenine, kaldırımlar ile birlikte öneri getirilmiştir. Engelli erişim standartları doğrultusunda yaya yürüyüş yolları projelendirilmiş, kaldırımlar ile araç yolu arasında sınır elemanları planlanarak, güvenli yürüyüş ortamı oluşturulması planlanmaktadır. Alanda bulunan mevcut bitkiler korunarak, bölge iklim şartlarına uygun, mevcut peyzaj dokusuna uyum sağlayan yeni bitkiler caddeye kazandırılacaktır.

ULAŞIM KARARLARI

Alanda, konforlu bir yürüyüş ortamı sağlamak ve araç sirkülasyonunu rahat bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla cadde boyunca geometrik düzenlemeler yapılması planlanmaktadır. Araç yolu, genel olarak 6m genişliğinde gidiş geliş olarak düzenlenmiş olup, mümkün olan yerlere araç park cebleri yapılması planlanmaktadır.

YAPISAL PEYZAJ KARARLARI

Proje alanı boyunca zemin kaplaması olarak 15x30 cm ölçülerinde granit renkli beton plak taşlar tercih edilecektir. Ayrıca 4,7m aralıklarla 30x30 cm bazalt renkli beton plak taşlar ile şeritler yapılması planlanmaktadır. Araç yolları ile kaldırımın kesiştiği noktalarda döşeme farlılığı oluşturup güvenli araç geçişini sağlamak amacıyla 10x10 cm granit renkli beton plak taş kullanılacaktır.

BİTKİSEL PEYZAJ KARARLARI

Alanda bulunan mevcut bitkiler tespit edilerek, korunacak ve taşınacak olanlar belirlenmiştir. Mevcut bitkisel dokuda tasarıma engel oluşturmayan ve sağlıklı bitkiler korunarak, 490 adet yeni bitki dikimi yapılacaktır.