Kente Yönelik Projeler
Devam Eden Projeler
25 Eylül, 2017

Detay

Proje alanı olan Otakçılar Caddesi, Eyüp’üm Defterdar Mahallesinde bulunan 797 metre uzunluğunda bir caddedir. Alanda, cadde ve caddeye bağlanan sokak girişlerine geometrik düzenlemeler yapılması planlanarak; kaldırım, araç park cebi ve araç yolu ilişkisine öneriler getirilmiştir. Engelli erişim standartları göz önünde bulundurularak yaya yollarına düzenlemeler yapılarak, zemin kaplamaları planlanmıştır. Bitkisel peyzaj tasarımlarıyla caddeye estetik ve ekolojik değer katılacaktır.

ULAŞIM KARARLARI

Otakçılar Caddesi’nde yaya yürüyüş konforunu arttırmak ve araç sirkülasyonunu rahat bir şekilde sağlamak amacıyla geometrik düzenlemeler planlanmıştır. Cadde boyunca araç yolu, gidiş geliş ortalama 6 metre olarak düzenlenerek, uygun yerlere 2 – 2,2 metre genişliklerinde araç park cepleri yapılacaktır.

YAPISAL PEYZAJ KARARLARI

Proje alanı boyunca zemin kaplaması olarak 15x30 cm ölçülerinde granit renkli beton plak taş tercih edilecektir. Caddede ölçek algısını pekiştirmek ve kaldırım döşemesine ritim katmak amacıyla 4,7 metrede bir 30x30 cm bazalt renkli beton plak taş ile ara şeritler yapılacaktır. Kaldırımdan geçen mevcut araç girişlerine, sağlam zemin sağlamak amacıyla 10x10 cm granit renkli beton plak taş yapılarak, oluşan döşeme farklılığı ile araç girişlerinin vurgulanması planlanmaktadır.

BITKISEL PEYZAJ KARARLARI

Alanda bulunan mevcut bitkiler tespit edilerek, korunacak ve taşınacak olanlar belirlenmiştir. Mevcut bitkisel dokuda tasarıma engel oluşturmayan ve sağlıklı bitkiler korunarak, 579 adet yeni bitki dikimi yapılacaktır.