Kente Yönelik Projeler
Devam Eden Projeler
25 Eylül, 2017

Detay

Özlem Sokak, Eyüp’ün Yeşilpınar Mahallesinde bulunan 246 metre uzunluğunda bir sokaktır. Proje kapsamında Özlem Sokak ve bağlanan sokak girişlerine geometrik düzenlemeler yapılmıştır. Araç yolunun genişliği ve şerit düzenine, kaldırımlar ile birlikte öneri getirilmiştir. Proje alanının bir prestij sokağı haline getirilmesi amaçlanmış, dekoratif kent mobilyaları ve modern zemin tasarımları yapılmıştır. Engelli erişim standartları doğrultusunda yaya yürüyüş yolları projelendirilmiş, kaldırımlar ile araç yolu arasında estetik sınır elemanları planlanarak, güvenli yürüyüş ortamı oluşturulmuştur. Alanda bulunan mevcut bitkiler korunarak, bölge iklim şartlarına uygun, mevcut peyzaj dokusuna uyum sağlayan yeni bitkilerin yapılmıştır.

ULAŞIM KARARLARI

Alanda, konforlu bir yürüyüş ortamı sağlamak ve araç sirkülasyonunu rahat bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla geometrik düzenlemeler yapılmıştır. Cadde boyunca araç yolu, tek şerit 4,5 metre olarak düzenlenerek, sokağın görsel kalitesini muhafaza etmek amacıyla araç park cepleri yapılmıştır. Sokakta bulunan esnafın mal tedarik ihtiyacı göz önünde bulundurularak, araç yolu genişliği; kısa süreli duraklamalara müsaade edecek şekilde düzenlenerek, bir aracın duraklayıp diğer aracın yanından geçebileceği ölçülerde tasarlanmıştır.

YAPISAL PEYZAJ KARARLARI

Proje alanı boyunca zemin kaplaması olarak 10x10 cm ölçülerinde bazalt renkli beton küp taşlar ve 15x30 cm granit - bazalt renkli beton plak taşlar tercih edilmiştir. Araç yolunda 15x30x12 cm ölçülerinde granit renkli beton plak taş kullanılarak, yaya yürüyüş yolunda ise 15x30x8 cm ölçülerinde bazalt ve granit renkli beton plak taşlar karışık dizim olarak 2.7 metre genişliğinde düzenlenmiştir. Yaya yürüyüş yolu ile dükkanlar arasında kalan zeminlere 10x10x8 cm ölçülerinde bazalt renkli beton küptaşlar kullanılarak dükkan girişleri vurgulanmıştır.

BİTKİSEL PEYZAJ KARARLARI

Alanda bulunan mevcut bitkiler tespit edilerek, korunmuştur. Mevcut bitkisel dokuda tasarıma engel oluşturmayan ve sağlıklı bitkiler korunarak, 6 adet yeni bitki dikimi yapılmıştır.