ESTAM Projeleri
Planlama/ Tahsis, Projelendirme Süreci Başlatılan Projeler
1 Aralık, 2017

Detay

Eyüpsultan Belediyesi’nden İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edilen eski başkanlık binaları (65 ada 67 parsel) Eyüpsultan Belediyesi ve İlim Yayma Cemiyeti ile birlikte yeniden işlevlendirilecektir.

22.03.2017 günü Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü, Eyüpsultan Belediyesi ve İlim Yayma Cemiyeti arasında yapılan toplantı sonunda A kodlu binanın yıkılarak yeniden ihya edilerek aşağıda belirtilen fonksiyonlarla yapılması, alanın genel bahçe ve peyzaj düzenlemelerinin İBB tarafından yapılması, B kodlu binanın aşağıda belirlenen fonksiyonlarla kullanılması ve bu binaların işletmesinin İBB ye verilmesi hususlarında prensip kararları alınmıştır.

Konunun İlim Yayma Cemiyeti ve İBB Başkanlık Makamlarına sunulması, onay alındıktan sonra; üçlü bir protokol yapılarak sürecin yönetilmesi hususu uygun görülmüştür.

Önerilen fonksiyonlar;

A- Kütüphane/ Eğitim-Konferans Merkezi
B- Protokol Mekânı – Misafirhane/ Sergi – Galeri Salonu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Eyüpsultan Belediyesi ve İlim Yayma Cemiyeti arasında Eyüpsultan Belediyesi eski başkanlık binaları konusunda protokol hazırlanıp A kodu ile gösterilen binanın Kütüphane/ Eğitim-Konferans Merkezi olarak yeniden ihya edilmesi; B kodu ile gösterilen binanın Protokol Mekânı – Misafirhane/Sergi – Galeri Salonu olarak yeniden işlevlendirilmesi hususunda ön görüşmeler yapılmış olup, mutabakat sağlanmıştır.

Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü, Eyüpsultan Belediyesi’nden A kodu ile gösterilen yapının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis talebini yapmıştır, süreç devam etmektedir.