ESTAM Projeleri
Planlanan/Onay Bekleyen Projeler
1 Aralık, 2017

Detay

Eyüpsultan Camii ve Çevresi Uygulama İmar Plânı’nda KÜLTÜREL TESİS ALANI olarak gösterilen, Hazreti Eyüp Vakfı’na ait 65 ada 63 parselde yer alan çiçek satış alanı ve otoparkın; alanın doğusunda yer alan türbe ve hazirelerle (65 ada 15, 16, 17, 56, 59 parseller- İBB mülkü) bütünlük oluşturacak şekilde bir peyzaj düzenlemesi kapsamında Mezar Taşı Konservasyon ve Sergileme Alanı olarak değerlendirilmesi öngörülmüş, bu kapsamda Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğünden muvafakat talep edilmiştir.

Ancak Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü söz konusu alanı önerdiğimiz fikir doğrultusunda kendilerince projelendirerek uygulama yapacaklarını bildirmiştir. Dolayısıyla yerle ilgili öneriyi Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü üstlenmiş, alanda taşların konservasyonu ve sergilemesini gerçekleştireceği bir proje üzerinde çalışacağını ifade etmiştir.

Proje ve uygulama Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Proje alanına ilişkin plan tadilatı Eyüpsultan Belediye meclisinde kabul edilmiş olup onaylanmak üzere 21.06.2017 tarih 14870 sayı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisine gönderilmiştir.