Detay

Caferpaşa Kent Belleği Merkezi

Eyüpsultan sakinleri olmak üzere, dışarıdan kente dahil olanlara, hafızalardaki ve anılardaki kenti hatırlatmayı, yaşadığı yerle ilgili farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.

Açılış programında konuşan Başkan Deniz Köken, "Burası yıllardan beri vardı. Şehirlerin hafızaları kayboluyor. Tarım şehri, sanayi şehri gibi şeyler yapıyorsunuz ama bu şekilde gelecek nesillere aktarılacak kültürel bir hafıza oluşmaz. Şehirlerin hafızaları böyle eserleri çoğaltarak olur. Biz, Hattat Mustafa Cemil Efe’yi çağırdık, Eyüp Sultan Camii’nin avlusundaki hatları ayrı bir yazıya dökelim, bir sergi yapalım, katalog oluşturalım dedik. Eyüp Sultan Camii içindeki bütün yazıları 21.yüzyılın yeni hat teknikleriyle beraber gelecek nesillere aktarmaya başlayacağız" dedi.

EYÜP OYUNCAKLARINI BİR MARKA HALİNE GETİRMEMİZ LAZIM”

Konuşmasının devamında Caferpaşa Kent Belleği Merkezi’nin geleneksel sanatlar, musiki ve Eyüpsultan oyuncaklarının da bulunduğu, farklı fonksiyonlardaki sekiz odadan oluştuğunu ifade eden Başkan Deniz Köken, "Yola çıkışımız küçük bir olay, sekiz tane odayı hayata geçirdik, her bir odaya fonksiyon verdik. Eyüpsultan musikişinaslarla dolu bir şehir, 16. Yüzyılda başlayan oyuncakçılığı ile meşhur bir şehir. Eyüpsultan oyuncaklarını atölyesini kurarak tekrar hayata geçirdik, burada küçük numunelerini vatandaşlarımıza sunmaya çalışıyoruz. Eyüp oyuncakçılığını bir marka haline getirip, özellikle hanımlar üzerinden imalata geçmemiz lazım. Çin malı oyuncak modelinden artık kendi ürettiğimiz organik oyuncakları vatandaşlarla buluşturmalıyız" açıklamasını yaptı.