Kentliye Yönelik Projeler
Mahalleler
  • Eyüpsultan Merkez
Tamamlanan Projeler
3 Aralık, 2018

Detay

Gümüşsuyu Mekanik Katlı Otopark

Eyüpsultan Merkez mahallemizde hayata geçireceğimiz Gümüşsuyu Mekanik Katlı Otopark'ımızın projesini tamamladık. Projemizi yatırım programımıza alarak en kısa zamanda mahalle sakinlerimizin otopark sorununu çözeceğiz.

Vezneciler-Sultangazi-Arnavutköy Metro Hattı

Vezneciler-Sultangazi-Arnavutköy metrosu hayata geçiyor. Fatih, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçelerini yer altından birleştirecek metro hattına ilişkin proje, 2019 sonrasında hizmete girecek.

19 istasyondan oluşacak 15,13 kilometrelik hatla Vezneciler- Sultangazi arası sadece 19 dakika sürecek. Hattın diğer entegrasyon noktası olan Halkalı-3. havalimanı metrosu da Arnavutköy merkez ile bağlantılı olacak.

Böylelikle tarihi yarımadadan ve İstanbul’un en yoğun ilçelerinden olan Eyüpsultan-Gaziosmanpaşa ilçelerinden gelen yolcuların Sultangazi’den 3. Havalimanı’na ulaşması sağlanacak.

İncirli-Söğütlüçeşme Metrosu

Trafiğin en yoğun olduğu noktalardan İncirli-Söğütlüçeşme arasında projelendirilen yeni metro hattı için düğmeye basıldı. Marmaray’a kardeş olacak projenin 2023 yılına kadar tamamlanması öngörülüyor.

İncirli-Söğütlüçeşme arasındaki 28 kilometrelik hattın istasyon, ray sistemi ve fizibilite projesi için çalışmalara başlandı. Metrobüs hattının altından geçecek proje, Kuruçeşme-Beylerbeyi’ni deniz altından tünelle birbirine bağlayacak.

Yeni hat Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş, Kâğıthane, Beyoğlu, Eyüpsultan, Zeytinburnu, Güngören ve Bahçelievler’den geçerek, İncirli’de son bulacak. 15 istasyonun bulunacağı proje, birçok metro ulaşım ağını da birbirine entegre edecek.

Tarihi Eyüpsultan Karakolu

Eyüpsultan'da ayakta durmaya çalışan ve tarih kokan yapılardan biri olan “Tarihi Eyüpsultan Karakolu” restore ediliyor.

Bu tarihi yapı tamamlandığında aslına uygun bir fonksiyona kavuşturulacak. Tarihi karakol, özellikle Eyüpsultan Tarihi Merkezin (ESTAM) yönetimini sağlayan ve hizmet sunan kamu kuruluşlarının görevlilerinin içinde bulunduğu bir komuta kontrol merkezi olacak.

Akıllı şehir teknolojisinin kullanılacağı bu merkezde koordinasyon ve iletişim de bu merkezden sağlanacak.

Bu projeler bittiğinde ise Eyüpsultan'ın tarihten bugüne süregelen ışığı yeniden parlayacak ve medeniyetimize, kültürümüze ilham kaynağı olmaya devam edecek.

Tarihi 7 Çeşme Projesi

İlçemizde bulunan Alaca Çeşme, Çorlulu Ali Paşa Çeşmesi, Elhac Süleyman Ağa Çeşmesi, Kasapbaşı Çeşmesi, Kırımi Mehmed Efendi Çeşmesi, Nazım Bey Meydan Çeşmesi ve Rayet Keşan Kalfa Çeşmesi'nin restorasyon çalışmalarına devam ediliyor.

Tarihi Eserlerin Restorasyonları

İlçemizde bulunan, Sokullu Mehmet Paşa Medresesi, Davutağa Camii, Kaşgari Murteza Efendi Tekkesi ve Haziresi, Kaptanpaşa Camii ve Eyüpsultan Hamamı'nın restore çalışmaları devam ediyor.

Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metrosu

Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metrosu için çalışmalara başlandı.

6,8 kilometre uzunluğunda olacak Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro Hattı, 3 istasyondan meydana geliyor. Metro, Kağıthane, Sarıyer ve Eyüpsultan ilçelerinden geçecek.

Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Metro Hattı, halihazırda işletilmekte olan Yenikapı-Hacıosman-Seyrantepe (M2) metro hattının uzatılması niteliğinde olacak.

Proje hattı, Kağıthane ilçesinde bulunan mevcut Seyrantepe istasyonundan başlayıp, Hamidiye Mahallesinden, Alibeyköy Cep Otogarı ve Eyüpsultan ilçesinde bulunan Çırçır İstasyonu’ndan geçecek.

Hat, Çırçır İstasyonunda yapım aşamasındaki Kabataş-Mahmutbey Metrosu(M7) ile, Alibeyköy Cep Otogarı İstasyonunda ise yapım aşamasındaki Eminönü-Alibeyköy tramvayı ile entegrasyon yapılacak.

Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Metro Hattı Projesi 2045 yılı itibariyle pik saatlik kapasitesi, 37 bin 353 yolcu/saat-yön olarak belirlenmiş olup güzergah boyunca toplam 52 vagon bulundurulacak.

Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı

Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattındaki çalışmaların yüzde 90'ı tamamlandı.

Sürücüsüz olarak çalışması planlanan metroda ilk raylar döşendi.

2014'te temeli atılan M7 olarak adlandırılan metro hattı açıldığında, Mecidiyeköy istasyonu aktarma merkezi olacak. Kabataş ve Mahmutbey yönlerinden gelen yolcular, Yenikapı ve Hacıosman yönlerine metroyla; Söğütlüçeşme ve Beylikdüzü yönlerine ise metrobüsle aktarma yapabilecek.

Çalışmalar tamamlandığında, Mecidiyeköy istasyonu yer altı meydanına dönüşecek. Metrobüs ile Yenikapı-Hacıosman metro hattının aktarma noktası olan istasyonda 2 bin metrekarelik bir yer altı meydanı da oluşturulacak. Metrobüsten metroya geçiş koridorları ise 25 metre genişliğinde olacak.

Cep Otogarı Yaya Köprüsü

Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro durağı çalışmaları tamamlandıktan sonra, vatandaşlarımızın rahat ve güvenli bir şekilde gidecekleri yerlere ulaşmaları için Cep Otogarı Yaya Köprüsünü hayata geçireceğiz.

Eyüpsultan - Piyerloti - Miniatürk Teleferik Hattı Projesi

Mevcut teleferiğin kapasite ve teknik yetersizliğinden ötürü kaldırılması ve 3 istasyonlu yeni tramvay hattının yapılması planlanmaktadır.

• 2 km. uzunluğunda,

• 1500 saat/ yolcu kapasitesine sahip,

• Eyüpsultan - Miniatürk arası 7 dakika,

• Proje süresi 24 ay ve 2019 sonunda tamamlanması öngörülmekte,

• 2019 sonrası Vialand’e istasyon kurularak; hat 3.5 km uzunluğunda olacak, 2000 yolcu/saat kapasitesinde ve 11 dakika sürmesi planlanmaktadır.

• Yaklaşık maliyetinin 37 milyon dolar olduğu öngörülmektedir.

Koruma Kurulundan onay alınmış olup inşaat ihale süreci devam etmektedir.