Kente Yönelik Projeler
Mahalleler
  • Nişanca
Tamamlanan Projeler
30 Kasım, 2018

Detay

Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimizce, Nişancı mahallemizde 30 Mart 2014 tarihi itibariyle 4,5 yıl boyunca hem alt yapı hem de üst yapı çalışmaları aralıksız devam etti.

Son 4,5 yılda mahallemize, 1155 TON asfalt çalışması yapıldı.

1 adet yeni yol yapılarak, mahallemiz hem yenilendi hem de güzelleşti.

Nişancı Mahallemizde yapılan alt yapı ve üst yapı çalışmaları;

-1155 TON asfalt,

-630 m2 duvar imalatı,

-13532 m2 bordür kilittaşı,

-110 mt korkuluk,

-645 mtül merdiven imalatı,

-1184 mt yağmursuyu hattı,

-6 adet yağmursuyu ızgarası,

-46 adet dekoratif aydınlatma,

-1 yeni yol yapıldı.

ZAL MAHMUTPAŞA KÜLLİYESİ RESTORASYONU

Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Zal Mahmut Paşa tarafından 1577 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan Zal Malmut Paşa Camii, Belediyemiz tarafından restore edildi.

Yapılan restorasyon çalışması, Tarihi Kentler Birliği’nin yapmış olduğu yarışmada Süreklilik Ödülü’nde ikinciliğe layık görüldü.

Zal Mahmut Paşa Camii bahçesi de Belediyemiz tarafından yapılan çalışma ile kullanışlı hale getirilerek, cilt, hat, tezhip gibi kursların verildiği ve eski kitapların sergilenip satıldığı yerler oluşturularak, vatandaşların faydalandığı bir alan oluşturuldu.

KAŞGARİ MURTAZA EFENDİ TEKKESİ RESTORASYONU

Kaşgari Murtaza Efendi Tekkesi'nin restorasyonu tamamlandı.

Eyüpsultan'dan Piyer Loti'ye çıkan yaya yolu üzerindeki tekke içinde yer alan yapılar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eyüpsultan Belediyesi'nin yürüttüğü çalışmalar sonunda yeni görünümüne kavuşturuldu.

KAPTANPAŞA CAMİİ RESTORASYONU

Kaptanpaşa Camii'nin restorasyonu tamamlandı.

Kaptanpaşa Camii, Eyüpsultan Vapur İskelesi karşısında, İskele Caddesi üzerinde yer alan cami “Cevrî Usta”, “Hacı Mahmud”, “Büyük İskele Camii” adlarıyla da anılıyor.

Hadikat’ül-Cevâmi’ye göre; Eyüp İskelesi Mescidi Gürcü asıllı el-Hac Mahmud Ağa tarafından 1567 yılında inşa edildi. Sultan Mahmud Hân’ın Hazinedarı Cevrî Usta’nın vasiyetiyle, vefatından sonra Şehremini Hayrullah Efendi tarafından 1819 tarihinde yenilendi. Bozcaadalı Hasan Hüsnü tarafından 1900’de son halini aldı.

Cami, ahşap tavanda tuval üzerine kalemişi süslemeleri ile sanatsal açıdan dikkat çekiyor.

Caminin restorasyon çalışmaları sırasında, sonradan yapılı sıvaların kaldırılması (raspa) ile ortaya çıkan ve camiye son halinin verilmesini sağlayan, Bahriye Nâzırı Hasan Hüsnü Paşa’ya atfen, ‘Kaptanpaşa’nın Gemisi’ olduğu düşünülen, üzeri boyalarla kaplı, bir gemi resmi de bulundu.

Resmin orijinal hali korunarak, Bilim Kurulu kararı ile ve Ressam marifetiyle Konservasyonu (bakımı) yapıldı ve cami girişinde Son Cemaat Mahalli’nde, koruma amaçlı olarak üzeri cam ile kaplı şekilde sergileniyor.

KIZILMESCİD CAMİİ RESTORASYONU

Kızıl Mescit veya Kiremitçi Süleyman Mescidi olarak da bilinen Kızıl Camii'nin bahçesi, türbesi ve iç bölümünün bakımı tamamlandı.

Karşısında Sokollu Mehmet Paşa Çeşmesi (1571) arkasında Afife Hanım Tekkesi ve kuzey tarafındaki Cafer Paşa Medresesiyle çevrili 1531 tarihinde Kiremitçi Süleyman Çelebi tarafından inşa edilen mescid çiçekleri ve küçük türbesiyle yeni görünümüne kavuştu.

Batı cephesindeki ince kırmızı tuğladan inşa edildiği poligonal minaresinden dolayı Kızıl Mescit adını alan cami, haziresinde pan şairi Defterdar Enderun Fazıl Hüseyin Tatar-Zâde İbrahim kulu, Morali Hüseyin Efendinin oğlu Derviş Mehmed Emin Efendi, Şah Mektebi'nin baş halifesi Hafız Ömer Efendi gibi önemli isimleri bulunduruyor. Cami, kesme taş ve tuğlalarıyla dikkat çekiyor.

2014-2018 yılları arasında ilçemiz genelinde toplam;

330000 TON asfalt çalışması,

37520 mtül merdiven imalatı,

34100 mtül korkuluk imalatı,

63600 m2 duvar imalatı,

264000 m2 bordür tretuvar imalatı,

29100 mt yağmursuyu hattı,

7500 adet yağmursuyu ızgarası,

1070 adet dekoratif aydınlatma yapılmıştır.

Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimizin çalışmaları hız kesmeden devam etmektedir.